Teostest


"Meditsiiniline nuhtlus" ("Medical nemesis") 1974

Teos analüüsib Lääne meditsiinisüsteemi ning ründab selle aluseid. Illich ütleb, et meditsiinisüsteem nagu haridussüsteemgi teenib tarbimisühiskonna huve. Nii nagu kool hariduses ja mootor transpordis, muudab kliiniline hoolekanne patsiendi tehnoloogiliseks produktiks. Ta ütleb, et meditsiinisüsteem on bürokraatlik programm, mille kaudu eitatakse valu, haigust ja surma. Illich arvab, et need on inimolemuse loomulikud osad ja inimeselt ei peaks võtma vastutust tema tervise eest.

Illich on põhjalikult uurinud valu ajalugu ning tähendust kultuuris ja jõuab järeldusele, et parem tervishoid ei sõltu terapeutilisest standardist, vaid inimese valmidusest ja oskusest iseenda eest hoolt kanda. Enese eest hoolitsemise all peab Illich silmas kultuuri kujundatud ja määratud tegevusi: näiteks töö ja puhkuse rütmi, magamist, toitumisharjumus, perekondlikke suhteid ja poliitikat.


Vaata Ivan Illichit ennast "Meditsiinilisest nuhtlusest" rääkimas.

















Kui soovid teosega lähemalt tutvuda, saad seda teha siin.


"Energia ja õiglus" ("Energy and equity") 1974

https://worldstreets.files.wordpress.com/
2010/09/illich-energy-equity.jpg
Selles teoses arutleb Illich ohu üle, milles arenenud ühiskonnad elavad. Nimelt pole suur osa maailmast valmis olukorraks, kui sisendenergia voog katkeb. Tavaliselt pakutakse sellise kriisi ennetamiseks kaht lahendust. Saab vähendada sõltuvust välismaisest energiast arendades keskkonnasõbralikke tehnoloogiaid või saata armee energiarikkasse regiooni korda looma.

Illich arutleb, kas inimesed üldse vajavad tegelikult nii palju energiat. Ta toob näiteid paradoksidest, mis tekivad pideva kasvu tingimustes. Näiteks saab suurema hulga energia abil rohkem ringi liikuda, kuid see põhjustab suurt ajakadu. Lisaks kulutatakse suur hulk energiat näiteks autode ehitamiseks. Illich näitlikustab taas paradoksi, mil probleemi lahendamise poole püüeldes toodetakse tihti probleeme juurde.

Teos on kättesaadav siit.





Tööriistad lõbuks" ("Tools for conviviality")

http://melanierogergallery.com/media/cache/fa
/29/fa2906c825e86d6bf54c9895819aaff4.jpg


Illich kirjeldab paradoksi, et inimesed peavad tööriistadega kohanemiseks muutma oma elusid. Inimestest on tööstusühiskonnas saanud masinate teenijad, kuigi peaks olema vastupidi.



















Kasutatud allikad:



Illich, Ivan 1974. Energy and Equity. http://www.davidtinapple.com/illich/1973_energy_equity.html

Illich, Ivan 1975. Medical Nemesis. London : Calder & Boyars

No comments:

Post a Comment